Narkotyki bez recepty

Apteka to miejsce ogólnodostępne. Kupujesz leki, które mają swój profil działania na poszczególne układy organizmu. Niektórzy potrafią wykorzystać te mechanizmy niekoniecznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Niektóre leki dostępne bez recepty to bardzo popularne środki odurzające. To narkotyki bez recepty, bez dilera, za kilkanaście złotych.
 
Pierwszy raz spotkałam się z tym zjawiskiem już na studiach. Miałam koleżanki, które kupowały siatki dostępnego wtedy jeszcze bez recepty syropu tussipect. Czy chciały się po tym dobrze bawić? Nie- ale na ciężkich studiach jakimi jest farmacja bardzo ,,pomagał” w czasie sesji. Popijany kawą dawał skutki podobne jak amfetamina- pobudzał, poprawiał koncentracje. Można było się uczyć do rana.

Potem zaczęłam prace. Dzieciaki przychodziły po tabletki na kaszel dwa razy dziennie. Pewnego dnia do apteki przyszła zrozpaczona mama jednego z takich dzieciaków. Roznosiła po całym mieście wydrukowane zdjęcie swojego syna. Na drugiej kartce spisała listę leków zawierających kodeinę i pseudoefedrynę. Błagała nas, abyśmy tą kartkę wywiesiły u siebie na zapleczu by zapamiętać twarz i nie sprzedawały temu chłopcu leków z jej listy. Przyszedł do nas po tygodniu. ,,Dziwnym” trafem żadnego z leków o które prosił nie było. Potem przyszedł jeszcze kilka razy, ale gdy zauważył ze u nas swoich zakupów nie zrobi- już nie wrócił.


Czy ,,uratowaliśmy” go?

 Nie. Kilka razy mijałam go mocno odurzonego na mieście. Aptek jest setki. Matka na pewno nie trafiła do każdej.
 
Czy tylko leki na kaszel? Nie. Młodzi ludzie PIJĄ płyn do irygacji pochwy (tak- do stosowania zewnętrznego) w celu wywołania halucynacji wzrokowych i słuchowych. Nie maja pojęcia, że bezpowrotnie niszczą sobie nerki.Zobacz na jakie leki musisz uważać

 
 
Acodin (tabletki),
MucotussinRobitussin,Tussal
Tussidex, Tussidrill i Vicks –

bardzo popularne preparaty na kaszel, zawierające dekstrometorfan (zamiennik kodeiny). Substancja ta hamuje bodźce nerwowe powodujące odruch kaszlowy. Ale zużyta w dawkach większych niż zalecone staje się bardzo silną substancją psychoaktywną. Zmienia wydzielanie dopaminy i serotoniny w mózgu. Nadużywany w niewielkim stopniu- powoduje zwykle uczucie upojenia i pobudzenie połączone z gadatliwością. Ale kilkanaście tabletek powoduje halucynacje. Stan odurzenia utrzymuje się około 6 h. Przedawkowanie może spowodować depresje ośrodka oddechowego i śmierć.

Antidol15, Nurofen Plus, Solpadeine– dostępne bez recepty leki przeciwbólowe zawierające kodeinę. Ten sam składnik występuje w tabletkach i syropie Thiocodin– Nie wiem czy wiecie, ale kodeina jest bardzo podobna w budowie do morfiny- nic wiec dziwnego ze mają podobne działanie. Kodeina powoduje więc niewrażliwość na ból, odprężenie, euforię, zanik uczucia głodu, błogą apatię. Spowalnia perystaltykę jelit i żołądka. Charakterystyczna triada symptomów towarzysząca zatruciu to: śpiączka, bardzo zwężone źrenice oraz spłycenie lub zatrzymanie oddechu. Dawki śmiertelne odnotowano po zażyciu od 500 mg kodeiny.

Sudafed, Appselan– zawierają 60 mg pseudoefedryny– W Polsce ta substancja jest dostępna bez recepty też w tabletkach  w połączeniu z lekami przeciwbólowymi i antyhistaminowymi (Ibuprom zatoki, Actifed, Cirrus, Gripex, Modafen). Maksymalna dawka wynosi 240 mg/dobę. W dużych dawkach pseudoefedryna działając na OUN poprawia koncentrację, daje odczucie przypływu energii, poprawia nastrój, zwiększa motywację do działania. Do objawów przedawkowania pseudoefedryny należą: nadmierna potliwość, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, stany euforyczne. Duże dawki mogą doprowadzić do śpiączki, depresji funkcji OUN, omamów i drgawek. Największe zagrożenie jednak stanowi  zażywanie otrzymywanych z tej substancji – efedronu i metamfetaminy. Wystarczą podstawy chemii żeby w warunkach domowych otrzymać te silnie uzależniające narkotyki.

Aviomarin – zna go każdy kto cierpi na chorobę lokomocyjną. Zawiera dimenhydrynat– związek chemiczny wykazujący działanie przeciwhistaminowe. Osoba przyjmująca dawkę powyżej 500 mg może mieć bardzo realistyczne omamy zarówno słuchowe, jak i wzrokowe. Po przyjęciu Aviomarinu odurzenie trwa średnio 8–12 godz! Pojawiają się efekty podobne do efektów występujących po zażyciu bielunia dziędzierzawy -przede wszystkim halucynacje wzrokowe, słuchowe i węchowe, zachowania irracjonalne i majaczenie.

Tantum Rosa– zawiera benzydaminę, lek przeznaczony do stosowania zewnętrznego- do irygacji lub przemywania okolic intymnych w stanach zapalnych sromu, pochwy, szyjki macicy oraz profilaktycznie przed niektórymi zabiegami ginekologicznymi. Wykazuje właściwości grzybo- wiruso- i bakteriobójcze. Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, miejscowo znieczulające i odkażające. 

Po spożyciu szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, skąd przenika przez barierę krew-mózg i po 2-4 godzinach dochodzi do uwolnienia dopaminy przez neurony mózgu – towarzyszy temu uczucie euforii i błogostanu, a w większych dawkach halucynacje, niepokój i urojenia.

Dodaj komentarz