CZY PROPONUJĄC CI LEKI OSŁONOWE FARMACEUTA PRÓBUJE CIĘ... NACIĄGNĄĆ??

Każdy chyba pamięta reklamę pewnego fastfoodu, w której Pan przy kasie z uśmiechem od ucha do ucha pytał klientów kupujących kanapki  ,,a może frytki do tego? „.  Wiem, że możecie mieć takie zdanie o farmaceucie, który pyta ,,Dać osłonkę?” jak kupujecie niektóre leki 🙂

Więc jak to właściwie jest? naciąganie? czy rzecz niezbędna te wszystkie osłonki?

Zacznijmy od tego że leki osłonowe to NIE TYLKO popularne probiotyki, dzięki którym udaje nam się uniknąć skutków ubocznych antybiotykoterapii takich jak biegunki, nudności czy nawet rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Leki osłonowe to też preparaty, które z dobroczynnymi bakteriami nic nie mają wspólnego. W ten sposób zaczęto mówić o osłonówkach na żołądek do których zalicza się inhibitory pompy protonowej i leki zobojętniające, o preparatach osłaniających wątrobę czy nawet osłonie przy antykoncepcji hormonalnej i leki przeciwgrzybiczych. Nic więc dziwnego, że popularny Kowalski nie zawsze stosuje taką osłonę, jaką powinien do zażywanych przez siebie leków. A więc po kolei:

1.  OSŁONA DO ANTYBIOTYKU

Zacznę od tego, że antybiotyk zabija WSZYSTKIE bakterie, jakie spotka na swojej drodze. Również te dobre, które naturalnie bytują  w naszych jelitach.

Pytając pacjenta w aptece czy dać mu probiotyk często słyszę: ,,Nieeee, wypiję jogurcik” <uderzam głową w ścianę>  Oczywiście, że jogurty zawierają bakterie probiotyczne, ale mają ich zdecydowanie ZA MAŁO!  Dla efektu probiotycznego należałoby wypić kilka litrów takiego jogurtu a to chyba żadna oszczędność. Nie wspominając, że pewnie kolejny dzień spędziłbyś w łazience 😉  Wyjątek od tej reguły stanowi – Actimel. Badania kliniczne potwierdziły skuteczność zastosowanego w nim szczepu bakteryjnego w zapobieganiu biegunce poantybiotykowej – warto jednak wspomnieć, że tylko w przypadku osób dorosłych!

 

Poza tym w jogurtach i kefirach znajdziesz Lacidophilus bulgaricus lub L. thermophillus, podczas gdy najlepiej przebadanymi szczepami są L.rhamnosus, L. helveticus i S.boulardii 

Kolejny aspekt – w przypadku niektórych antybiotyków stosowanie nabiału i produktów bogatych w wapń jest przeciwwskazaniem!! Wapń bowiem ma zdolność wiązania antybiotyku i zmniejszania jego wchłanianie jak np. w przypadku popularnej Doksacykliny.

2. OSŁONA PRZY LEKACH PRZECIWBÓLOWYCH

Czyli leki osłonowe na żołądek. Wyobraź sobie, że bardzo boli Cię kręgosłup.  Więc codziennie łykasz Opokan, Dexak, Ibuprom czy Voltaren – to tylko przykłady (nazwy handlowe) leków określanych jako NLPZ-ty . Taka tabletka dostając się do organizmu hamuje wytwarzanie  prostaglandyn – tym sposobem ból mija, i stan zapalny się zmniejsza.

ALE!!

prostaglandyny występujące w żołądku odpowiadają za powstawanie śluzu, który powleka i chroni błony żołądka. A mało śluzu to większy drażniący wpływ leków na błonę naszego żołądka. Dodajmy jeszcze do tego naturalne działanie kwasu solnego w żołądku i okazuje się, że stamtąd już tylko krok do powstawanie nadżerek i wrzodów. 

Dlatego stosując leki przeciwbólowe pamiętajmy o dwóch zasadach:

A).zażywamy je po posiłku, aby zniwelować efekt podrażniania żołądka i

B). Stosujemy leki osłonowe. Sa to tak zwane IPP (inhibitory pompy protonowej) na bazie omeprazolu (Bioprazol, Ortanol MAX, Polprazol)   lub pantoprazolu (Nolpaza, Controloc,  Anesteloc). Leki te stosujemy NA CZCZO pół godziny przed śniadaniem.

Niestety często proponując osłonę do leków przeciwbólowych słyszę: ,,Nie, mam jakąś osłonę w domu”. Po czym zapytany jaką pacjent odpowiada ,,Multilac” ( lub inny probiotyk). Niestety pacjenci BARDZO CZĘSTO mylą te dwie grupy leków osłonowych. 

3. LEKI OSŁONOWE NA WĄTROBĘ

Każdy pewnie słyszał o czymś takim jak polekowe uszkodzenie wątroby. Wiecie, że toksyczne uszkodzenie wątroby może powodować ponad 800 leków?? Wątroba spełnia w naszym organizmie ponad 500 funkcji!! Nie ma lekko 🙂 Jedną z nich jest metabolizm leków. 

Oznacza to, że wszystkie zażywane przez nas leki trafiają do wątroby i tam ulegają licznym przekształceniom. Wytwarzane wówczas metabolity mogą uszkodzić wątrobę. Często lekarz ordynując lek, który tak działa zaleca zastosowanie leku osłaniającego wątrobę, działającego na nią ochronnie i regenerująco. 

Tu na straży stoją: fosfolipidy, sylimaryna oraz wyciąg z karczocha.

Fosfolipidy: wchodzą w skład błon wszystkich komórek- w tym komórek wątrobowych. Możemy je więc dostarczyć i do organizmu i odbudować uszkodzoną wątrobę. To takie jakby puzzle które dopasowują się do ,,dziur” w komórkach wątroby i które powstają w wyniku niezdrowego jedzenia, stylu życia i właśnie- od leków. Fosfolipidy zawieraja takie leki jak Essentiale Forte czy  Esseliv forte.

Sylimaryna uzyskiwana jest z rośliny zwanej ostropestem plamistym i działa detoksykująco – usuwa z wątroby wszelkie trucizny. To lek I rzuty np. przy zatruciu grzybami!! Oprócz tego  ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i żółciotwórcze oraz żółciopędne. Sylimarynę znajdziecie w popularnym Sylimarolu.

Cynaryna- to główny składnik wyciągu z karczocha. Działa detoksykująco, zmniejsza ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych i również działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Lek zawierający cynarynę to m.in Cynarex.

BAAARDZO WAŻNE!!

OPAKOWANIE LEKU TO KURACJA.  Kupienia listka leku osłonowego nic Wam nie da! Ostatnio Pani w aptece poprosiła mnie o listek – 10 sztuk) Essentiale forte- zażywając wg wskazań 6 tabletek na dobę taki listek starczy zaledwie na półtora dnia! I oprócz straconych pieniędzy nie przyniesie ŻADNEGO efektu.

4. OSŁONA PRZY ANTYKONCEPCJI

 stosowanie hormonów często doprowadza do niedoborów kwasu foliowego, spadku libido i przyrostu masy ciała.  Coraz częściej zwraca się uwagę na ten problem i lekarze  zalecają stosowanie osłony. Co do konieczności stosowania osłony do antykoncepcji mam wątpliwe odczucia. Aczkolwiek Asequrella robi niezłą karierę w aptekach.

Dodaj komentarz