Uzależnienie od leków... przeczyszczających...

Dawno, dawno temu (jak tak zaczynam mówić do moich dzieci to zyskuje ich uwagę;)  do apteki przychodziła Pewna Pani. Niesamowicie chuda, ziemisty kolor skóry, zapadnięta twarz, worki pod oczami. Wyglądała na mocno chorą. Faktycznie była to Pani ,,potrzebująca leków” …leków przeczyszczających.
Wychodziła z apteki z siatką wypełniona po brzegi lekami na bazie bisakodylu i senesu. ,,To nie dla mnie”- mówiła, gdy zwracałyśmy jej uwagę że leków tych nie stosuje się przewlekle, bo uzależniają. Może to nie było dla niej. Jej wygląd mówił coś innego, ale o tym później.

Kolejny raz podkreślę że ziółka – bywają zdradliwe. Leki roślinne to też leki i trzeba być świadomym ich stosowania. Dlatego szlag mnie trafia gdy słyszę w reklamie, że Xenna działa jak natura chciała,bo wątpię żeby natura chciała, żeby coś wykręcało nasze jelito jak ścierkę po praniu. Natura chce zeby nasze jelita poruszały się ruchem perystaltycznym – tak zostaliśmy zaprogramowani. Kropka.

Wróćmy do chudości tejże Pani.

Szukając na necie szybkiego sposobu na zrzucenie kilogramów w pierwszej kolejności wyskakują herbatki typu ,,figura”. Do dziś się zastanawiam co trzeba mieć w głowie żeby zwykły senes w torebkach nazwać ,,Figura” i tym samym insynuować kobietom, że to skuteczny środek na piękną sylwetkę. Faktycznie- stosując ziółka przeczyszczające kilogramy lecą w dol . Szkoda tylko, że te zgubione kilogramy to nie tłuszcz, a… woda i cenne elektrolity. A Pani ze wstępu była zwyczajnie odwodniona.

W wyniku nadmiernego stosowania leków przeczyszczających dochodzi do znacznego odwodnienia organizmu. Ten,widząc zagrożenie przestawia się na tryb awaryjny i oszczędza wodę m. in. zmniejszając potliwość i wydalanie moczu (staje się gęstszy i ciemniejszy, co świetnie predysponuje do kamicy nerkowej). 

Gęstsza staje się również krew a tym samym rośnie ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów czego konsekwencją może zawał mięśnia sercowego lub wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu.

Żeby zaoszczędzić wodę nasze ciało zaczyna tez produkować w nadmiarze aldosteron co ostatecznie może doprowadzić do utrwalonego i opornego na leki nadciśnienia tętniczego.

Przede wszystkim jednak długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających powoduje, że nasz organizm zwyczajnie się do nich przyzwyczai. Nasze jelita się rozleniwią i przestaną same wykonywać pracę. 

Dochodzi do rozwoju „syndromu jelita leniwego”- czyli atonii jelit. Dodatkowo z czasem nasz organizm będzie z wymagał coraz większych dawek leków do osiągnięcia tego samego efektu. Pojawią się zaparcia polekowe – dochodzi do sytuacji, że praktycznie człowiek nie jest w stanie się wypróżnić bez wspomagania. Błędne koło. Uzależnienie od środków przeczyszczających.

Mechanizm działania środków na bazie senesu czy rzewienia polega na drażnieniu jelita grubego, a jego systematyczne drażnienie prowadzi do powstawania zmian nowotworowych.

Bardzo niebezpieczne jest stosowanie leków przeczyszczających przy stanie zapalnym wyrostka robaczkowego. Wzmożona perystaltyka przewodu pokarmowego może spowodować jego pęknięcie. Rozlanie ropnej treści wyrostka może prowadzić do bardzo groźnych powikłań ze śmiercią włącznie.

Ponadto preparaty zawierające np. aloes, rzewień, kruszynę powodujące przekrwienie narządów miednicy małej są przeciwwskazane kobietom w ciąży i w okresie miesiączki.

Warto też pamiętać, że wyciągu z senesu przyśpieszając pasaż jelitowy – i ty samym mogą również zmieniać wchłanianie innych leków.

Dlatego, jeśli musisz zażyć środki na przeczyszczenie, musisz pamiętać, że środki te NIE LECZĄ, a długo stosowane mogą tylko zaszkodzić.

Konieczne jest przestrzegać jednej zasady – nie powinno się ich zażywać dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa i wypróżnienia nie uregulują się, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ przewlekłe zaparcia mogą świadczyć o istnieniu innych poważnych dolegliwości.

 

Xenna, Radirex czy herbatki typu Figura 1, Normosan są stosunkowo bezpieczne, tylko wtedy gdy stosowane są przez krótki okres czasu, doraźnie. Na pewno nie są dobrym wyborem jeśli chcemy schudnąć.

Są Natomiast łagodne i bezpieczne są środki z błonnikiem, gdyż wchłaniają wodę do jelita, dzięki czemu formują się duże, miękkie stolce, dające się łatwo wydalić. Przy zażywaniu tych środków trzeba koniecznie wypijać duże ilości płynów. Jeśli się tego nie robi, można spotęgować zaparcia.


Po pierwsze dieta! – lekka, regularne posiłki… spożywanie nierozpuszczalnych w wodzie potraw bogatych w błonnik- otręby, ziarenka chia, nasiona lnu, śliwki, maliny lub babka płesznik.

Nawodnienie! Dieta bogato-resztkowa ma swój pozytywny efekty tylko wtedy, kiedy zadbamy o odpowiednią ilość płynów. Powinniśmy włączyć do diety 2-3 litry czystej, niegazowanej wody

Ruch! Nic tak nie stymuluje jelit do pracy jak aktywność fizyczna – czyli TRENING ZAMIAST ZIÓŁEK

Warto zadbać o uzupełnienie flory bakteryjnej – prebiotyki + probiotyki.

z preparatów dostępnych w aptece warto zwrócić uwagę na leki z makrogolem– można je stosować długo, są stosunkowo bezpieczne i jest to składnik, nie powodujący uzależnienia.

Dodaj komentarz