Czasem myśle ze jestem antyreklamą swojego zawodu🤷🏻‍♀️ Po leki sięgam w ostateczności i to samo polecam swoim najbliższym…

Ale być może gdybyś wiedział, że ok. 60% najczęściej kupowanych lekarstw i suplementów bez recepty zawiera w sobie składniki roślinne, zamiast wydawać kasę na leki syntetyczne też szukałbym pomocy u źródła i sięgały a częściej po … zioła i przyprawy.

Zioła – dla większości mają tylko walory aromatyczne. W rzeczywistości to naturalne lekarstwa, które uchronią nas przed wieloma dolegliwościami i swietnie wzmocnią odporność. Niektóre z nich rozgrzewają, inne wychładzają, poprawiają nastrój, działają przeczyszczająco,usuwają toksyny, uspokajają, pobudzają…
 
Czy wiesz, że…
 
…zaledwie 1 łyżeczka kminu rzymskiego, cynamonu cejlońskiego, tymianku lub czarnuszki, jest w stanie zmienić nie tylko smak, ale też właściwości terapeutyczne dań?
 
Szczypta ma znaczenie!
 
Małe zmiany w Twojej kuchni i zastąpienie dotychczas stosowanych przypraw mogą mieć olbrzymi wpływ na Twoje samopoczucie, urodę i sylwetkę. Zamień sól kuchenną na himalajską, a gotowe mieszanki sklepowe na mieszanki bez konserwantów i sodu – ograniczysz retencje wody podskórnej. Używaj jak najczęściej kurkumy (działa przeciwzapalnie) pieprzu, papryki, chili ( przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej), czosnku (naturalny antybiotyk), cynamon cejlońskiego (obniża poziom cukru do krwi).
 
Żeby zioła w naszej diecie przynosiły jak największe korzyści, pamiętajmy też o zasadach ich stosowania. Do potraw gotowanych dodajemy je na samym końcu, tak by nie straciły swych cennych substancji.
 
Na szczęście przyprawy bardzo długo zachowują swoje właściwości – wystarczy przechowywać je szczelnie zamknięte i chronić przed światłem i wilgocią. A najlepiej, jeśli zamiast kupować te w proszku, sami utrzemy je w domu i przygotujemy własne mieszanki. Warto pamiętać, że smak i zapach suszonych ziół jest intensywniejszy niż świeżych, dlatego należy dodawać ich do potraw o połowę mniej.
 
A wiec przyprawiaj na zdrowie 😊
 
I ,,sypnij” mi nabiera nowego znaczenia 😊😊😉

Dodaj komentarz