Narkotyki bez recepty

Potem zaczęłam prace. Dzieciaki przychodziły po tabletki na kaszel dwa razy dziennie. Pewnego dnia do apteki przyszła zrozpaczona mama jednego z takich dzieciaków. Roznosiła po całym mieście wydrukowane zdjęcie swojego syna. Na drugiej kartce spisała listę leków zawierających kodeinę i pseudoefedrynę. Błagała nas, abyśmy tą kartkę wywiesiły u siebie na zapleczu by zapamiętać twarz i nie sprzedawały temu chłopcu leków z jej listy. Przyszedł do nas po tygodniu. ,,Dziwnym” trafem żadnego z leków o które prosił nie było. Potem przyszedł jeszcze kilka razy, ale gdy zauważył ze u nas swoich zakupów nie zrobi- już nie wrócił.

Nie. Kilka razy mijałam go mocno odurzonego na mieście. Aptek jest setki. Matka na pewno nie trafiła do każdej.
Zobacz na jakie leki musisz uważać

Tussidex, Tussidrill i Vicks –
bardzo popularne preparaty na kaszel, zawierające dekstrometorfan (zamiennik kodeiny). Substancja ta hamuje bodźce nerwowe powodujące odruch kaszlowy. Ale zużyta w dawkach większych niż zalecone staje się bardzo silną substancją psychoaktywną. Zmienia wydzielanie dopaminy i serotoniny w mózgu. Nadużywany w niewielkim stopniu- powoduje zwykle uczucie upojenia i pobudzenie połączone z gadatliwością. Ale kilkanaście tabletek powoduje halucynacje. Stan odurzenia utrzymuje się około 6 h. Przedawkowanie może spowodować depresje ośrodka oddechowego i śmierć.
Antidol15, Nurofen Plus, Solpadeine– dostępne bez recepty leki przeciwbólowe zawierające kodeinę. Ten sam składnik występuje w tabletkach i syropie Thiocodin– Nie wiem czy wiecie, ale kodeina jest bardzo podobna w budowie do morfiny- nic wiec dziwnego ze mają podobne działanie. Kodeina powoduje więc niewrażliwość na ból, odprężenie, euforię, zanik uczucia głodu, błogą apatię. Spowalnia perystaltykę jelit i żołądka. Charakterystyczna triada symptomów towarzysząca zatruciu to: śpiączka, bardzo zwężone źrenice oraz spłycenie lub zatrzymanie oddechu. Dawki śmiertelne odnotowano po zażyciu od 500 mg kodeiny.

Sudafed, Appselan– zawierają 60 mg pseudoefedryny– W Polsce ta substancja jest dostępna bez recepty też w tabletkach w połączeniu z lekami przeciwbólowymi i antyhistaminowymi (Ibuprom zatoki, Actifed, Cirrus, Gripex, Modafen). Maksymalna dawka wynosi 240 mg/dobę. W dużych dawkach pseudoefedryna działając na OUN poprawia koncentrację, daje odczucie przypływu energii, poprawia nastrój, zwiększa motywację do działania. Do objawów przedawkowania pseudoefedryny należą: nadmierna potliwość, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, stany euforyczne. Duże dawki mogą doprowadzić do śpiączki, depresji funkcji OUN, omamów i drgawek. Największe zagrożenie jednak stanowi zażywanie otrzymywanych z tej substancji – efedronu i metamfetaminy. Wystarczą podstawy chemii żeby w warunkach domowych otrzymać te silnie uzależniające narkotyki.
Aviomarin – zna go każdy kto cierpi na chorobę lokomocyjną. Zawiera dimenhydrynat– związek chemiczny wykazujący działanie przeciwhistaminowe. Osoba przyjmująca dawkę powyżej 500 mg może mieć bardzo realistyczne omamy zarówno słuchowe, jak i wzrokowe. Po przyjęciu Aviomarinu odurzenie trwa średnio 8–12 godz! Pojawiają się efekty podobne do efektów występujących po zażyciu bielunia dziędzierzawy -przede wszystkim halucynacje wzrokowe, słuchowe i węchowe, zachowania irracjonalne i majaczenie.

Tantum Rosa– zawiera benzydaminę, lek przeznaczony do stosowania zewnętrznego- do irygacji lub przemywania okolic intymnych w stanach zapalnych sromu, pochwy, szyjki macicy oraz profilaktycznie przed niektórymi zabiegami ginekologicznymi. Wykazuje właściwości grzybo- wiruso- i bakteriobójcze. Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, miejscowo znieczulające i odkażające.
Po spożyciu szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, skąd przenika przez barierę krew-mózg i po 2-4 godzinach dochodzi do uwolnienia dopaminy przez neurony mózgu – towarzyszy temu uczucie euforii i błogostanu, a w większych dawkach halucynacje, niepokój i urojenia.