Pamiętam jak na studiach na botanice farmaceutycznej Pani doktor opowiadając nam o właściwościach zdrowotnych dzikiego bzu czarnego jako ciekawostkę powiedziała ze robi się z niego genialne NALEŚNIKI CESARSKIE- nazwane tak bo byly przysmakiem jakiegoś Cesarza. Od razu postanowiłyśmy to sprawdzić. Tym bardziej ze przy akademiku w maju pojawiał się piękny krzak z białymi baldachimami. Tak- bez czarny ma białe kwiaty?? zapach takich naleśników jest obłędny. A smak- zaskakująco dobry. Od tamtego czasu każdego roku takie naleśniki pojawiają się w moim domu.

Pamiętajcie żeby kwiaty zrywać miejsca z dala od dróg i parkingów, ponieważ dość mocno chłoną zanieczyszczenia. Oglądamy czy nie mają na sobie również mszycy i innych owadów? Kwiaty powinny być w pełni rozwinięte, ale nie przejrzałe. Po przyniesieniu do domu, najlepiej wyłożyć je na papier i odczekać około godziny, w ten sposób pozbędziemy się dzikich lokatorów ? Co bardzo ważne – kwiatów nie myjemy, aby nie spłukać cennego pyłku.

Świeże owoce i kwiaty czarnego bzu nie nadają się do spożycia, gdyż zawierają toksyczną sambunigryne. Podczas obróbki cieplnej ulega ona rozkładowi i staje się nieszkodliwa.

U mnie zagościły naleśniki gryczane z domowym powidelkiem. (O tym dlaczego wybrać make gryczaną dowiecie się tutaj…

Przepis na takie ciasto już był wiec tylko podpowiem sposób przygotowania.

??przygotuj ciasto naleśnikowe(u mnie proporcja jedna szklanka mleka roślinnego, jedno jajko, jedna szklanka mąki gryczanej)
??Na patelni rozgrzej olej (im więcej oleju tym bardziej będą chrupiące kwiaty- u mnie na spryskanej Pamem patelni wyglądają mniej apetycznie niż te robione kilka lat temu 😉
??Chwytając za łodyżki maczaj baldachimy kwiatów w cieście,
??Układaj na rozgrzanym tłuszczu i smaż na złoty kolor.
?? łodyżki smażących się placuszków, które są niejadalne- możesz odciąć nożyczkami – lub zjesc same kwiaty z łodyżki którą traktujesz jak ,,patyczek” do naleśnika jak u mnie na foto.

Jeśli chodzi o właściwości lecznicze- prawie panaceum? wiec wymienię te, które warto zapamiętać – uszczelnia naczynia krwionośne, to świetny antyoksydant, działa przeciwwirusowo i wzmacniająco w okresie przeziębienia.

Dodaj komentarz