Krótka lekcja z zażywania leków

Pamiętam jak na studiach wykładowca opowiadał jak pacjent skarżył się lekarzowi, że czopki, które ten mu przepisał w ogóle nie działają. Dopiero w trakcie dalszego wywiadu okazało się ze ów pacjent czopki … połykał. No cóż… pracuje już trochę w tym zawodzie i teraz ta opowieść już by mnie nie zdziwiła tak bardzo 🙂 

Zostając w temacie czopków podkreślę bardzo ważną rzecz- czopków nie wolno dzielić. Lek zawarty w czopku jest nierównomiernie rozmieszczona. Czasem cała dawka substancji czynnej może znajdować się w jego jednej części – po podziale może się okazać, że zaaplikowana część zawierała tylko podłoże, a cała dawka leku jest drugiej części.

Kolejny przykład z pracy w aptece- Pani prosi o polopirynę. Pytam czy dojelitową? Pani odpowiada bez zastanowienia: ,,Nie- doustną”. 

Moi drodzy nazwa „dojelitowe” nie oznacza, że kapsułki tego typu powinny być aplikowane „od tej drugiej strony”:) Jest to informacja, że substancja czynna uwalnia się dopiero pod wpływem pH w jelitach. Najczęściej producenci zamykają lek w taką formę, aby chronić żołądek przed szkodliwym działaniem leku (jak w przypadku właśnie polopiryny czy acardu), ochronić leku przed kwaśnym pH żołądka (omeprazol, polprazol) lub skierowanie substancji leczniczej bezpośrednio do miejsca wchłaniania, czyli do jelit (np. SlowMag). 

Bardzo ważne jest aby tabletki dojelitowe popijać WODĄ –absolutnie nie wolno popijac ich mlekiem, które ma pH zbliżone do tego, jakie występuje w naszych jelitach. Takie samo pH może tabletkę ,,zmylić” i spowodować jej przedwczesny rozpad i np. dezaktywacje w żołądku.

Kolejny przykład z serii ,,pamiętam z wykładów” – już absolutnie nie zabawny.

Do babci przyjechał wnuczek i przewrócił się na rowerku, zdarł kolanko. Babcia przypomniała sobie, że ma plasterki przeciwbólowe, które kiedyś przepisał jej lekarz po operacji. Niestety nie wiedziała, ze plastry te zawierają silny lek opioidowy 100-krotnie silniejszy od morfiny. 

Przecięła kawałek i nakleiła dziecku na rankę. Przecięcie plastra spowodowało natychmiastowe uwolnienie całej dawki leku w miejscu przecięcia.

Dziecko zmarło w wyniku przedawkowania.

Systemów transdermalnych- plastrów – NIE WOLNO dzielić. Jest to tak zaprojektowany rodzaj plastra, że substancja czynna wchłania się stopniowo przez skórę. Podobnie jest w przypadku plastrów z hormonami.

Zawiesiny doustne- syropy przeciwgorączkowe i antybiotyki. Nie bez przyczyny na butelce pisze ,,przed użyciem wstrząsnąć”. Jak przyjrzymy się takiej zawiesinie- widzimy małe cząsteczki leku zawieszone w rozpuszczalniku- stąd nazwa. Jak taki antybiotyk- przygotowany przez zmieszanie proszku z odpowiednia ilością wody będzie czekał na kolejną dawkę, cząsteczki leku opadną na dno. Podając kolejną porcje bez wstrząśnięcia – podamy zatem sam rozpuszczalnik a cała dawka leku skoncentruje się na dnie butelki.

„Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu” – chyba każdy zna tę formułkę, ale i tak ja przypomnę. Bo jak widać na powyższych przykładach dawkowanie leków to nie taka prosta sprawa 🙂

Dodaj komentarz