SKŁADNIKI:

  • 250 g ananasa
  • 100 ml mleka kokosowego
  • jogurt naturalny 90 g
  • łyżka nasion chia

SPOSOB PRZYGOTOWANIA:

Ananasa blendujemy z mlekiem kokosowym. Przelewamy do słoiczka. Jogurt mieszamy z chia. Przekładamy na warstwę ananasa. Posypujemy płatkami kokosa i odstawiamy na godzinę do lodówki.

Całość: Ok 400 kcal
Makro: B8,T19,W40

Zauważyliście, że czasem, po kilku minutach od spożycia świeżego ananasa czujesz pieczenie na ustach, języku. Jest tak, bo to jedyny owoc, o którym wiadomo, że zawiera bromelainę, mieszaninę enzymów, które trawią białko (proteolityczne). Ananas „rani nas”, ponieważ bromelaina delikatnie trawi nasz naskórek. Ale jesteśmy to w stanie wybaczyć bo ten sam enzym sprawia ze jest to NUMER JEDEN WŚRÓD OWOCÓW POLECANYCH SPORTOWCOM.

Bromelina jest częstym składnikiem suplementów i odżywek dla sportowców, ponieważ zwiększa strawność białek i rozbija je szybciej do aminokwasów. Co ciekawe jest w stanie rozłożyć tysiąckrotnie więcej protein niż sama waży! Dlatego polecana jest zwlaszcza w dietach wysokobiałkowych. Ponadto wspomaga trawienie i jest bardzo skuteczna w leczenie dolegliwości przewodu pokarmowego:.Oprócz tego działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, wiec wykorzystywana jest w preparatach medycznych mających za zadanie łagodzenie obrzęku, zmniejszanie stanu zapalnego stawów. Badania naukowe wykazały także, że już 200mg bromeliny jest równie skuteczne w leczeniu obrzęków co niesteroidowe leki przeciwzapalne. Często jest składnikiem preparatów przyspieszających gojenie się ran, siniaków i stłuczeń…

Uwaga! Bromelaina zawarta w ananasach może również wpływać na działanie niektórych leków – wchodzi w interakcje z antybiotykami (szczególnie tetracykliną oraz amoksycyliną), a także lekami przeciwzakrzepowymi i uspokajającymi. Świeży ananas spożyty jednocześnie z tymi lekami może zwiększyć wchłanianie przez organizm substancji czynnych w nich zawartych, a co za tym idzie – spotęgować ich działanie.

Dodaj komentarz